Мета навчальна: узагальнити,
систематизувати і поглибити знання учнів з вивченого розділу; формувати вміння
систематизувати результати отриманих знань, застосовувати ці знання для розв’язування
задач; учити дітей самостійно мислити, контролювати знання при відповідях; перевірити засвоєння розділу.
Мета
розвиваюча: розвивати в учнів уміння аналізувати фізичні явища; тренувати
пам’ять; розвивати розумові здібності,
технічне мислення, сприяти розвитку вміння самостійно робити висновки та
узагальнення.
Мета виховна: прищеплювати відчуття взаємної
відповідальності, взаємоповаги, взаєморозуміння; виховувати екологічне мислення
і поведінку, національну свідомість, працелюбність та наполегливість у
навчанні.
Тип уроку: урок систематизації і узагальнення знань шляхом аналізу
конкретних ситуацій з елементами гри, конкурсу, навчальної співбесіди з учнями.
Промінь падає на нас,
Сіє світло повсякчас,
Він енергію дає,
Що в пучку своїм несе.
План уроку
І. Організаційна
частина.
1. Перевірка
наявності учнів.
2. Повідомлення
мети та завдань уроку.
3. Психологічна
настанова на продуктивну працю.
ІІ. Актуалізація
теоретичних знань.
1. Пояснення
послідовності роботи учнів на уроці.
2. Епіграф уроку.
3. Розминка
(тестові завдання).
4. Фізичні гонки.
5. Конкурс «Чорна
скринька».
6. Конкурс
«Кросворд».
7. Наші
повідомлення.
8. Конкурс
«Експериментаторів та ерудитів».
9. Конкурс
«Кмітливих».
10.
Розв’язуємо задачі.
ІІІ. Підсумки
уроку.
ІV. Домашнє
завдання.
Хід уроку
І. Розминка
(тестові завдання). Див. Додаток 1.
ІІ. Фізичні гонки.
За правильну відповідь
нараховується 1 бал.
1)
Лінія, що вказує
напрям поширення світлового пучка, називається … (променем);
2)
якщо Місяць
потрапляє в зону тіні від Землі, то настає … (місячне затемнення);
3)
кут, утворений
падаючим променем і перпендикуляром, називається … (кутом падіння);
4)
у прозорому однорідному
середовищі світло поширюється … (прямолінійно);
5)
плоске дзеркало дає
зображення … (уявне, пряме, рівновелике);
6)
кут, утворений
відбитим променем і перпендикуляром, називається … (кутом відбивання);
7)
якщо Місяць
знаходиться між Сонцем і Землею, то настає … (сонячне затемнення);
8)
відбивання світла
від поверхні води озера є … (дзеркальним);
9)
кут, утворений
заломленим променем і перпендикуляром, називається … (кутом заломлення).
ІІІ. Конкурс «Чорна скринька».
За описом необхідно визначити,
що міститься у скриньці.
а) тіло, що відбиває світло «краще» за всі інші
тіла. Воно дає уявне зображення. (Дзеркало)
б) це тіло є прозоре, розкладає біле світло в
спектр, його використовував Ньютон. (Трикутна призма)
в) цей предмет є у кожного із нас вдома, воно є штучним
джерелом світла. (Лампочка)
ІV. Конкурс «Кросворд». Див. Додаток 2.
V. Повідомлення учнів
Біле світло, чи просте ж?
В нім можливостей без меж.
Сховані всі кольори:
Не один, не два й не три.
Є оранжевий, червоний,
Жовтий біля них в полоні,
Голубий, зелений, синій –
Їх знайдеш у літній днині.
Всіх повинно бути сім,
Тож виходить, що не всі.
Залишився про запас
Фіолетовий у нас.
Що за явище, за диво,
Неповторне і звабливе,
І у чому того суть
Що дисперсією звуть?
Учні 1-ої команди розповідають про райдугу.
Учні 2-ої команди повідомляють
про те, як утворюється райдуга.
Учні 3-тьої команди
розповідають про явище дисперсії.
VІ. Конкурс «Експериментаторів та ерудитів».
1.
Поясніть таке
явище: якщо в чашці лежить монета і ми її не бачимо, бо чашка знаходиться на
певній відстані від нас, але коли налити в чашку воду, монету видно з цієї
відстані.
2.
Маємо коло
розфарбоване в кольори: будемо швидко крутити коло, побачимо, що всі кольори
злилися в один білий. Чому?
3.
Лівою рукою
тримайте дзеркало на відстані витягнутої руки, заплющте праве око і наклейте
папірець на відбиток правого ока. Потім розплющте праве око і заплющте ліве –
ви знову не бачите відбитка лівого ока в дзеркалі. Чому так відбувається?
VІІ. Конкурс «Кмітливих».
1)
Чому сніг, білий
папір, побілена стіна відбивають багато світла (до 85%), але не дають
зображення предметів?
2)
за якої умови
непрозорий предмет дає тінь без півтіні?
3)
чому, перебуваючи в
човні, важко потрапити списом у рибу, що плаває неподалік?
4)
що бачить людина на
Землі, якщо вона перебуває в області повного сонячного затемнення?
5)
чи бувають на
Місяці сонячні затемнення? Що в цей час спостерігається на Землі?
6)
Чому ми бачимо
тіла, які не є джерелами світла?
7)
Якщо поставити 2
дзеркала під кутом одне до одного і помістити між ними невеликий предмет, то
скільки зображень цього предмета видно в дзеркалі?
8)
Чому більшість
предметів дають не дзеркальне,а розсіяне відбивання?
9)
Чому планету Венера
ми бачимо на нічному небі як яскраву зірку? Чи є вона джерелом світла?
10)
Як треба розмістити
2 дзеркала, щоб одержати модель перископа?
11)
Чому ми бачимо світ
кольоровим?
12)
Що потрібно
зробити, щоб побачити усю фігуру у дзеркалі, яке висить вертикально на стіні,
якщо ви бачите свою фігуру тільки до колін?
VІІІ. Розв’язуємо задачі.
ІХ. Підсумки уроку.
Х. Домашнє завдання: виконати вправи ст.186 (1-5), підготуватися до к/р.
Немає коментарів:
Дописати коментар